Preview Mode Links will not work in preview mode

RESET


Mar 12, 2022

Od kilkunastu dni trwa woja w Ukrainie. Przyswajamy na jej temat informacje z każdej strony. Jesteśmy przebodźcowani i zestresowani. Wielu z nas angażuje się też w pomoc Ukraińcom, którym udało się dotrzeć do granicy Polskiej. To nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie i dobrostan. Jak nie wpędzić się w poczucie winy, powrócić do balansu emocjonalnego i jak sobie pomóc? 

Jesteśmy trybie dużej aktywności pomagania innym, ale zaczynamy zaniedbywać swoich bliskich, swoje rodziny, swoje dzieci. Takie działanie trwa już od kilkunastu dni i staje się dla naszego organizmu dużym obciążeniem.  Jak sobie pomóc? 

Waga rytuałów

Ze względu na sytuację na naszej granicy, zapominamy także o naszych rytuałach dnia codziennego. Tymczasem one, zwłaszcza dla dzieci, powinny zostać utrzymane. To ważne, by mimo powszechnie panującego stresu zachować normalne funkcjonowanie - mówią prowadzące podcastu RESET. Dbajmy także o to, by znaleźć czas na spotkanie ze znajomymi. By rozmawiać z nimi nie o wojnie, a o całkiem innych, zwyczajnych sprawach. Musimy przecież dać naszym umysłom odpocząć - dodają.

Nadmiar informacji

Od kilkunastu dni jesteśmy także w ciągłym trybie przetwarzania informacji. To także niezwykle obciąża naszą głowę. By przywrócić równowagę i zadbać o siebie, ograniczmy bycie non stop w social mediach, w których panuje niezwykle dużo dezinformacji cyfrowej, której ulegamy - mówią Anna Malinowska i Aleksandra Brzozowska, prowadzące podcast RESET. Warto pomyśleć nad wyborem wiarygodnego źródła informacji i ograniczeniem odświeżania wiadomości do jednego, dwóch razy dziennie - zaznaczają.

Różnorodność emocji

Pamiętajmy, że nie każdy z nas wyraża emocje w sposób ekspresyjny. Mamy prawo przeżywać tę sytuację w różny sposób. Powinniśmy uświadomić sobie tę różnorodność, a przede wszystkim ją zaakceptować - mówią Anna Malinowska i Aleksandra Brzozowska w podcaście RESET. Ta szeroka paleta emocji dotyczy nie tylko nas, ale także uchodźców, z którymi mamy kontakt. Nie każdy z nich chce rozmawiać o tym, co przeszło i nie każdy z nich chce otrzymywać od nas wskazówki, jak poradzić sobie w danej sytuacji. Uszanujmy to - zaznaczają.

W podcaście RESET także o tym:

  • Jak rozmawiać z uchodźcami?
  • Jak nie wpędzić się w poczucie winy?
  • Jak w tej trudnej sytuacji powinna wyglądać psychoedukacja managerów?
  • Jak wesprzeć pracownika?